Ապրիլի 13-ին Արարատ Միրզոյանի ներկայացմամբ խորհրդարանը հաստատեց ՀՀ ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի, ինչպես նաեւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:
Օրակարգը հաստատելուց հետո պատգամավորները դատապարտող ելույթներ ունեցան` անդրադառնալով Բաքվի ցուցահանդես-պուրակի բացմանը, որը վերաբերում էր 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին տեղի ունեցած պատերազմին: Պուրակում հայկական զինվորական տեխնիկայի հետ ցուցադրված են հայկական զինված ուժերի ծառայողների կերպարներ (մանեկեններ), որոնք ներկայացված են արժանապատվությունը ոտնահարող, նվաստացուցիչ վիճակում:
Նազելի Բաղդասարյան. Սա թերեւս ապտակ է ոչ միայն մարդկությանը, այլ նաեւ համամարդկային արժեքներին, որովհետեւ հայատյացության այն բարձր մակարդակը, որ Ադրբեջանի քաղաքականության անժխտելի ու անբաժան մասն է, ի ցույց դրվեց ամբողջ աշխարհի:
Գոռ Գեւորգյան. Ցուցահանդեսը ոչ այլ ինչ է, քան համակարգված ծայրաստիճան հայատյացության հերթական դրսեւորում: 21-րդ դար մտած, բայց նախամարդուն բնորոշ ու վայրագ բարքեր դավանող Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են իրենց հակահայկական քաղաքականությունը, որը սպառնում է նաեւ տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը:
Արման Բաբաջանյան. Ադրբեջանի նախագահի երեկվա ելույթն ամենաանկեղծ խոսքն էր, որը մինչ այժմ լսել ենք նրանից: Նա խոստանում է ջարդել բոլոր բարձրացվող գլուխները, որոնք կմտածեն ռեւանշի մասին: Սա կասկած չի թողնում առ այն, որ գերեվարված հայ զինծառայողներն իրականում պատանդներ են:
Վլադիմիր Վարդանյան. Պարզապես ուզում եմ տեղեկացնել, որ որեւիցե արտառոց բան տեղի չի ունեցել, եւ այն, ինչ տեղի է ունենում Ադրբեջանում, կոչվում է սովորական ֆաշիզմ: Այո՛, Ադրբեջանում ձեւավորվել է ռասիստական աշխարհակարգ. այնտեղ առկա են բոլոր չափանիշները, որոնք թույլ կտային այդ պետությանը դասելու ռասիստական պետությունների շարքին: Կրկին ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանությունից 106 տարի անց, ցեղասպանական նպատակն իրագործվում է:
Արման Աբովյան. Կարծում եմ կարելի է դիսկուրսը փակված համարել: Թշնամի՞ են Թուրքիան եւ Ադրբեջանը, թե ոչ: Այո՛ թշնամի են, վաղեմի թշնամի եւ բարբարոս պետություններ: Իրենք են գեներացնում ատելություն դեպի մեզ:
Տարոն Սիմոնյան. Եթե հակառակորդը սխալներ է գործում, ապա պետք է թույլ տաք, որ այդ սխալները շարունակի եւ դրանից ժամանակին օգուտ քաղեք: Միակ խնդիրը մնում է այն, որ մենք մեր վարքագիծը պետք է ճիշտ կազմակերպենք, որպեսզի հետագայում անհրաժեշտ պահին կարողանանք մեր առջեւ դրված խնդիրը լուծել:
Էդմոն Մարուքյան. Մեզ ի՞նչ է թվում, որ մեր խորհրդարանում դատապարտող ելույթներ ենք ունենում, դա մեծ ազդեցությու՞ն է ունենում Ադրբեջանի վրա: Նայելու են եւ ասեն, որ մի պուրակ բացելով՝ մի ամբողջ երկիր խառնվել է իրար: Իսկ ինչ էինք անում մենք, որ այդ պուրակները չբացվեին:
Արման Եղոյան. Երեկ երեկոյան ես եւ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը մասնակցում էինք Հայ դատի գրասենյակի եւ Եվրախորհրդարանի մեր գործընկերների կազմակերպած եւ բավականին ընդգրկուն մի վեբինարի: Դրա ընթացքում մանրամասն ներկայացրել ենք վերջին ամիսներին տիրող իրավիճակը, հատուկ անդրադարձ է կատարվել Բաքվում բացված թանգարան կոչվածին: Ուստի, եկեք արտաքին դաշտում մենք գործենք միասնական, արտաքին մարտահրավերները չօգտագործենք ներքին հաշիվներ պարզելու համար:

13 апреля по представлению А.Мирзояна парламент утвердил проекты повесток дня шестой сессии и очередных заседаний НС.
После утверждения повестки дня депутаты выступили с осуждением открытия выставки-парка в Баку в связи с войной в сентябре-ноябре 2020 г. В парке наряду с поверженной армянской военной техникой   размещены манекены военнослужащих Вооруженных сил Армении в унизительном, попирающем достоинство облике.
Назели Багдасарян . Пожалуй, это пощечина не только человечеству, но и общечеловеческим ценностям, потому что всему миру был продемонстрирован высокий уровень армянофобии, являющейся неоспоримой и неотъемлемой частью политики Азербайджана.
Гор Геворгян. Выставка – не   что иное, как очередное проявление систематической крайней ненависти к армянам. Вступившие в 21-й век, но с дочеловеческой и дикой моралью, азербайджанские власти продолжают свою антиармянскую политику, угрожающую также региональной стабильности и безопасности.
Арман Бабаджанян . Вчерашнее выступление президента Азербайджана было самым искренним словом, которое мы когда-либо слышали от него. Он обещает разбить все поднимающиеся головы, которые подумают о мести. Это не оставляет сомнений в том, что пленные армянские военнослужащие на самом деле являются заложниками.
Владимир Варданян . Просто хочу сообщить вам, что ничего экстраординарного не произошло, и то, что происходит в Азербайджане, называется обычным фашизмом. Да, в Азербайджане сформировался расистский мировой порядок – там налицо все критерии, по которым это государство можно было бы классифицировать как расистское. И вновь в апреле, спустя 106 лет после Геноцида армян, геноцидальная цель осуществляется.
Арман Абовян. Думаю, дискурс можно считать закрытым. Враги или нет Турция и Азербайджан? Да, враги – давние враги и варварские государства. Они генерируют ненависть к нам.
Тарон Симонян. Если противник совершает ошибки, вы должны позволить этим ошибкам продолжаться и вовремя воспользоваться ими. Единственная проблема в том, что мы должны правильно организовать свое поведение для решения поставленной перед собой задачи в нужное время.
Эдмон Марукян . Неужели нам кажется, что осуждающие речи в нашем парламенте сильно влияют на Азербайджан? Они посмотрят и скажут, что открытием парка всполошили всю страну. А что мы сделали, чтобы такие парки не открывались?
Арман Егоян. Вчера вечером мы с Защитником прав человека Арманом Татояном участвовали в довольно объемном вебинаре, организованном Армянским Судом и нашими коллегами из Европарламента. На нем мы подробно представили ситуацию за последние месяцы, особо остановились на открытом в Баку так называемом музее. Так давайте же действовать совместно на внешнем поле, не использовать внешние вызовы для выяснения   внутренних счетов.