Ապրիլի 13-ին Արարատ Միրզոյանի ներկայացմամբ խորհրդարանը հաստատեց ՀՀ ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի, ինչպես նաեւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերը:
Օրակարգը հաստատելուց հետո պատգամավորները դատապարտող ելույթներ ունեցան` անդրադառնալով Բաքվի ցուցահանդես-պուրակի բացմանը, որը վերաբերում էր 2020-ի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին տեղի ունեցած պատերազմին: Պուրակում հայկական զինվորական տեխնիկայի հետ ցուցադրված են հայկական զինված ուժերի ծառայողների կերպարներ (մանեկեններ), որոնք ներկայացված են արժանապատվությունը ոտնահարող, նվաստացուցիչ վիճակում:
Նազելի Բաղդասարյան. Սա թերեւս ապտակ է ոչ միայն մարդկությանը, այլ նաեւ համամարդկային արժեքներին, որովհետեւ հայատյացության այն բարձր մակարդակը, որ Ադրբեջանի քաղաքականության անժխտելի ու անբաժան մասն է, ի ցույց դրվեց ամբողջ աշխարհի:
Գոռ Գեւորգյան. Ցուցահանդեսը ոչ այլ ինչ է, քան համակարգված ծայրաստիճան հայատյացության հերթական դրսեւորում: 21-րդ դար մտած, բայց նախամարդուն բնորոշ ու վայրագ բարքեր դավանող Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակում են իրենց հակահայկական քաղաքականությունը, որը սպառնում է նաեւ տարածաշրջանային կայունությանն ու անվտանգությանը:
Արման Բաբաջանյան. Ադրբեջանի նախագահի երեկվա ելույթն ամենաանկեղծ խոսքն էր, որը մինչ այժմ լսել ենք նրանից: Նա խոստանում է ջարդել բոլոր բարձրացվող գլուխները, որոնք կմտածեն ռեւանշի մասին: Սա կասկած չի թողնում առ այն, որ գերեվարված հայ զինծառայողներն իրականում պատանդներ են:
Վլադիմիր Վարդանյան. Պարզապես ուզում եմ տեղեկացնել, որ որեւիցե արտառոց բան տեղի չի ունեցել, եւ այն, ինչ տեղի է ունենում Ադրբեջանում, կոչվում է սովորական ֆաշիզմ: Այո՛, Ադրբեջանում ձեւավորվել է ռասիստական աշխարհակարգ. այնտեղ առկա են բոլոր չափանիշները, որոնք թույլ կտային այդ պետությանը դասելու ռասիստական պետությունների շարքին: Կրկին ապրիլին՝ Հայոց ցեղասպանությունից 106 տարի անց, ցեղասպանական նպատակն իրագործվում է:
Արման Աբովյան. Կարծում եմ կարելի է դիսկուրսը փակված համարել: Թշնամի՞ են Թուրքիան եւ Ադրբեջանը, թե ոչ: Այո՛ թշնամի են, վաղեմի թշնամի եւ բարբարոս պետություններ: Իրենք են գեներացնում ատելություն դեպի մեզ:
Տարոն Սիմոնյան. Եթե հակառակորդը սխալներ է գործում, ապա պետք է թույլ տաք, որ այդ սխալները շարունակի եւ դրանից ժամանակին օգուտ քաղեք: Միակ խնդիրը մնում է այն, որ մենք մեր վարքագիծը պետք է ճիշտ կազմակերպենք, որպեսզի հետագայում անհրաժեշտ պահին կարողանանք մեր առջեւ դրված խնդիրը լուծել:
Էդմոն Մարուքյան. Մեզ ի՞նչ է թվում, որ մեր խորհրդարանում դատապարտող ելույթներ ենք ունենում, դա մեծ ազդեցությու՞ն է ունենում Ադրբեջանի վրա: Նայելու են եւ ասեն, որ մի պուրակ բացելով՝ մի ամբողջ երկիր խառնվել է իրար: Իսկ ինչ էինք անում մենք, որ այդ պուրակները չբացվեին:
Արման Եղոյան. Երեկ երեկոյան ես եւ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը մասնակցում էինք Հայ դատի գրասենյակի եւ Եվրախորհրդարանի մեր գործընկերների կազմակերպած եւ բավականին ընդգրկուն մի վեբինարի: Դրա ընթացքում մանրամասն ներկայացրել ենք վերջին ամիսներին տիրող իրավիճակը, հատուկ անդրադարձ է կատարվել Բաքվում բացված թանգարան կոչվածին: Ուստի, եկեք արտաքին դաշտում մենք գործենք միասնական, արտաքին մարտահրավերները չօգտագործենք ներքին հաշիվներ պարզելու համար:

On April 13, by Ararat Mirzoyan’s presentation the parliament approved the draft laws of the agendas of the sixth session of the RA NA seventh convocation, as well as the regular sittings.
After approving the agenda, the deputies delivered condemning speeches, touching upon the opening of exhibition-park which related to the war of September-November 2020. In the park along with the Armenian military equipment, mannequins of the Armenian military servicemen of the Armenian Armed Forces are displayed, all of which presented in a degrading manner, violating human dignity.
Nazeli Baghdasaryan: This is, perhaps, a slap not only in the face of the humankind, but also in the all-human values, because the high level of Armenophobia that is an undeniable and inseparable part, was shown to the whole world.
Gor Gevorgyan: The exhibition is nothing, but a regular display of systemized extreme Armenoaphobia. The authorities of Azerbaijan that entered into the 21st century, but believes savage morals characteristic to prehistoric man, continue their anti-Armenian policy that also endangers the regional stability and security.
Arman Babajanyan: The speech given by President of Azerbaijan yesterday was the sincerest one that we have heard by now from him. He promises to break all the rising heads that think about revenge. This does not give any doubt that the captive Armenian servicemen are really hostages.
Vladimir Vardanyan: I would like simply to inform you that no exceptional thing has happened, and what takes place in Azerbaijan is called ordinary fascism. Yes, in Azerbaijan racist world order has been formed: there exist all standards which would let classify that state among the racist ones. Again in April, 106 years ago from the Armenian Genocide, the genocidal goal is implemented.
Arman Abovyan: I think we can consider the discourse closed. Are Turkey and Azerbaijan enemies or not? Yes, they are enemies and barbarous states. They generate hatred against us.
Taron Simonyan : If the adversary makes mistakes, then will you let those mistakes to be continued and then learn lessons from it in time. The only problem remains that we’ll organize our behavior in a right way in order we will be able to solve our problem at the necessary moment.
Edmon Marukyan: Does it seem to us that we deliver condemning speeches in our parliament, it will have an impact on Azerbaijan? They will look at us and say that by opening a park a whole country has been mixed up. And what we were doing so that those parks will not open.
Arman Yeghoyan: Yesterday evening the Human Rights Defender Arman Tatoyan and me were taking part in a rather enlarged webinar organized by Armenian Cause/ Hye Dat and our colleagues from the European Parliament. We presented in detail the situation of the last months, especially touched upon the so-called opened museum in Baku. Hence, let us act united in the foreign sphere and not to use the external challenges for settling inner scores.